Pierwsze zawody precyzyjne '19 w Radomiu

01.04.2019

Pod koniec marca zakończyłem razem z Samolotową Kadrą Narodową pierwszy obóz treningowy. Wykonałem 80 lądowań oraz 2 trasy nawigacyjne. Było to doskonałe przygotowanie do zawodów, które odbyły się w połowie kwietnia w Radomiu i otwierały Puchar Polski precyzyjny.

Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka rozegrane zostały w  dniach 11-14.04.2019 r. w Piastowie i były połączona z treningiem Kadry Narodowej. Warto przybliżyć postać pilota Wacława Wieczorka, był jednym z najlepszych polskich sportowych pilotów samolotowych. W swojej karierze zdobył 20 indywidualnych medali mistrzostw świata i Europy. Był ośmiokrotnym mistrzem kraju w lataniu rajdowym i precyzyjnym. Zmarł 7 października 2011 roku w wieku zaledwie 53 lat.

Po dwóch dniach treningu, rozegraliśmy pierwszą konkurencję nawigacyjną. Pogoda dopisywała, a route planner zaplanował wymagającą trasę. 10 zdjęć do znalezienia, 23 punkty kontroli czasu oraz kilkanaście znaków. Cały sezon zimowy z niecierpliwością czekałem na rywalizację, a wcześniejsze treningi dobrze mnie do nich przygotowały. Po konkurencji czułem,  że przywiozłem dobry wynik! Sędzia po oficjalnym sczytaniu loggerów od zawodników wywiesił rezultaty. Uplasowałem się na 4 miejscu przy niewielkich różnicach punktowych.

Miałem kilka uwag do swojego lotu i wiedziałem, że jeśli je poprawię, wywalczę lepsze miejsce. Mój ojciec także świetnie sobie poradził wyprzedzając mnie o 8 pkt.

Na wieczór zaplanowano konkurencję lądowań. Każdy z zawodników miał ich zrobić dwa.

Niestety po południu odebrałem ważny telefon i ze względów biznesowych nie mogłem kontynuować walki o podium. Praca w lotnictwie dyspozycyjnym czasami wymaga ogromnych poświęceń. Tak było tym razem. Żal mi było odpuszczać, zwłaszcza po tak dobrym starcie. Życzyłem tacie wygranej i wyjechałem z Radomia.

Trzy najlepsze wyniki z lądowań tego dnia uzyskali: Marcin Wieczorek, Zbyszek Chrząszcz i Kurt Norevik. Dało to mocny awans mojemu tacie!

Następnego dnia okazało się, że pogoda skutecznie uniemożliwiła rozegranie II trasy nawigacyjnej i sędziowie zdecydowali ogłosić ostateczne wyniki po jednym dniu zawodów. Najlepszym pilotem okazał się Michał Wieczorek, tuż za nim Zbigniew Chrząszcz, a na trzecim miejscu Bolesław Radomski.