Mistrzostwa Polski - Chełm 2018

22.02.2019

Organizatorem tegorocznych mistrzostw była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, gdzie odbyły się zawody. Przybyło 30 pilotów z całej Polski. Zaplanowano 3 konkurencje nawigacyjne oraz konkurencję lądowań.

Trening przed mistrzostwami był ciężki z powodu zmiennej deszczowej pogody. Starałem się maksymalnie wykorzystać chwile słońca, aby poćwiczyć nawigację i obserwację na pięknych terenach województwa lubelskiego.

Pierwsza trasa zawodnicza zawsze na początku powoduje trochę stresu. Po niej można nakreślić ogólny poziom rywalizujących zawodników oraz stopień trudności tras po których będę latał. Zacząłem przyzwoicie otrzymując 200 pkt karnych, co uplasowało mnie na 7 miejscu. Wieczorek Michał i Krzysztof zaprezentowali wyśmienitą formę. Wiedziałem, że stać mnie na więcej i żeby myśleć o „top 3” muszę bardziej pilnować czasów po trasie, które przysporzyły mi najwiecej pkt. karnych.

Drugiego dnia poleciałem lepiej. Tego dnia bardzo często każdy uzyskuje lepszy wynik. Na pewno związane jest to z mniejszym stresem oraz z wyciągnięciem wniosków z dnia pierwszego. Zdobyłem 167 punktów karnych, co było ósmym wynikiem dnia i spowodowało spadek w generalniej klasyfikacji po dwóch dniach oraz oddalenie mnie od podium. Czołówka była w świetnej formie i uzyskała znakomite wyniki: Michał Wieczorek 56 pkt, Krzysztof Wieczorek 71 pkt,  Skrętowicz Krzysztof (aktualny mistrz świata) 73 pkt.

Ostatnia trasa była dla mnie dużą walką o punkty. Dałem z siebie wszystko, pilnując czasów, znajdując wszystkie obiekty i ostatecznie uzyskując 4 wynik dnia. Wieczorek Krzysztof zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Michał Wieczorek popełnił poważny błąd na „czasach” co kosztowało go podium, a na jego miejsce wskoczył Marcin Skalik, który latał bardzo równo od samego początku i przywoził z każdej trasy bardzo dobre wyniki punktowe.

Mistrzostwa Polski w Chełmie zakończyłem na 5 miejscu. W porównaniu do poprzedniego roku, w którym zdobyłem 3’cie miejsce, jest to dla mnie spadek formy. Będąc jednak tuż za najlepszymi na świecie (K. Wieczorek – wielokrotny Mistrz Świata, K.Skrętowicz, aktualny Mistrz Świata(!), Marcin Skalik Wice Mistrz Świata, M.Kachaniak podium Mistrzostw Świata) czuję ogromną satysfakcję z rywalizacji. Myślę, że te zawody także pozwolą mi na wyciągnięcie wniosków, dzięki którym zrobię duży krok na przód.

Wielkie brawa należą się organizatorom (PWSZ Chełm) za bardzo dobre przygotowanie zawodów a ekipie sędziowskiej i route planerowi za piękną rywalizację i przebieg imprezy. Dla zwycięzców czekały świetne nagrody ufundowane przez ENTER Air.

Dziękuję Wam za kibicowanie i wsparcie. Gratulacje dla Mistrza Polski Krzysztofa Wieczorka! Konkurencję lądowań wygrał Marek Kachaniak, a Mistrzem Polski juniorów została Joanna Skalik (pierwsza kobieta w historii!).

PDF – Wyniki koncowe SNMP Chelm 2018

PDF – Wyniki konkurencji lądowań